Chyba każdy rodzi dobrze zna taką sytuację: niemowlak nagle zaczyna płakać i za nic nie chce się uspokoić, jego twarz zaczyna robić się czerwona, podkula także kolana do brzucha i mocno zaciska piąstki. Nie pomaga nakarmienie go, zmiana pieluszki na świeżą, noszenie na rękach i przytulanie, śpiewane kołysanki, ani żadna sprawdzona wcześniej metoda.
Kolka niemowlęca, najczęstszy sprawca takich problemów, charakterystyczna jest u noworodków już około drugiego tygodnia życia i trwać może nawet do osiągnięcia przez dziecko czwartego miesiąca życia. Powoduje ją między innymi niedojrzałość układu nerwowego maluszka, który nie radzi sobie z odprowadzaniem gazów z jelit oraz szereg innych czynników. Jest wiele domowych sposobów łagodzenia kolki, między innymi ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie mleka krowiego, odpowiednia dieta karmiącej mamy (brak pokarmów powodujących wzdęcia, cytrusów, czekolady, czy kofeiny), a także przerwy w karmieniu maluszka, by mogło mu się często odbijać. Wszystkie te sposoby niestety nie są w stanie dać stuprocentowej skuteczności.
Od pewnego czasu coraz bardziej popularne staje się leczenie kolki przez osteopatię, czyli metodę leczenia polegającą na terapii manualnej, dotykaniu i uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele pacjenta, w celu oddziaływania na układ mięśniowy i kostny, by przywrócić naturalną równowagę, homeostazę, której zaburzenia powodują bardzo wiele dolegliwości, do niedawna leczonych wyłącznie tradycyjnymi metodami, czyli przede wszystkim farmaceutykami oraz zabiegami medycznymi, które rzecz jasna nie są dostępne w przypadku kilkutygodniowych dzieci. Metoda ta jest całkowicie bezpieczne i bezbolesna, dostępna dla pacjentów w każdym wieku, nawet dla osób starszych, jak również dla noworodków, co oczywiście jest szczególnie ważne w przypadku omawianego tutaj problemu, czyli ataków kolki. Ponieważ osteopatia jest metodą leczniczą sprawdzoną i praktykowaną w Stanach Zjednoczonych od ponad stu lat, bardzo szybko zadomowiła się nad Wisłą, po jej sprowadzeniu do Polski pod koniec dwudziestego wieku i obecnie z powodzeniem funkcjonują w naszym kraju liczne gabinety osteopatyczne. W wielu miastach, w tym również i w Krakowie można liczyć na pomoc większych zespołów, w skład których wchodzą osteopaci, rehabilitanci oraz lekarze różnych specjalności, którzy w profesjonalny i stuprocentowo zgodny ze sztuką lekarską sposób zajmą się leczeniem kolki niemowlęcej.
W przypadku noworodków i niemowląt cierpiących z tego powodu, uznaje się, że dodatkową, ważna przyczyną wystąpienia tego schorzenia jest również trauma związana z porodem, czyli prawdopodobnie najbardziej gwałtowną zmianą środowiska, do jakiego dochodzi przez całe życie człowieka. Powoduje to w oczywisty sposób powstawanie różnego rodzaju napięć mięśniowych i ograniczeń ruchu kości, które blokują się w nienaturalnym położeniu i mogą objawiać się bólami, w tym również kolką. Osteopatyczna terapia manualna polega na delikatnym oddziaływaniu do ciało małego człowieka w taki sposób, by doprowadzić do zniwelowania negatywnych efektów porodu, jak również skorygowania wszelkich innych nieprawidłowości w obrębie jego ciała. Jest to technika holistyczna, oddziałująca na całość organizmu pacjenta, dlatego by poradzić sobie z problemem bolesnej kolki u małego dziecka niezbędne jest zapewnienie równowagi w układzie mięśniowo-szkieletowego, a także przewodzie pokarmowym, układzie nerwowym, odpornościowy i układzie krążenia. Kolka niemowlęca występuje bowiem wtedy, gdy te właśnie struktury funkcjonują nieprawidłowo. Stosowanie bardzo delikatnego ucisku terapeutycznego, który jest całkowicie bezpieczny nawet dla bardzo małych noworodków, ma na celu między innymi poprawę funkcji w obrębie klatki piersiowej dziecka, jak również brzucha oraz miednicy, jako że dysfunkcje w tych właśnie miejscach niezwykle często są występowania zaparć oraz nadwrażliwości na określony pokarm, to zaś w przypadku małego dziecka może objawiać się właśnie jako kolka niemowlęca. Innymi miejscami, które mogą powodować występowanie kolki i na które można oddziaływać osteopatią, są na przykład przepona, nerw błędny, a także nerw podjęzykowy.
Ponieważ nie ma dwóch identycznych przypadków kolki, a niektóre dzieci oraz niektórzy rodzice radzą sobie z nimi lepiej niż inni, decyzja o wyborze leczenia powinna zawsze być uzależniona od tego, jak oceniają sytuację rodzice, oraz lekarz rodzinny opiekujący się ich maleństwem. Jeśli dziecko z powodu bólu nie przesypia nocy, jeśli trudno jest je ukoić, terapia będzie z całą pewnością korzystna nie tylko dla niego, ale również i dla rodziców, którzy bardzo często także cierpią, mając świadomość, że nie są w stanie zrobić niczego, by ich maluch przestał płakać. Nie warto czekać aż dziecko samo wyrośnie z okresu, w którym występują kolki, ponieważ w najbardziej skrajnych przypadkach może to trwać nawet kilka miesięcy, w trakcie których cierpieć będzie zarówno niemowlak, jak i jego rodzina. W takich sytuacjach zwrócenie się do osteopaty może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Należy mieć świadomość tego, że osteopatyczna terapia manualna może przynieść jedynie korzyści dla zdrowia i zapewnić dziecku cierpiącemu z powodu kolki ulgę. Jest to metoda nie tylko skuteczna, ale również całkowicie bezpieczna. Już kilka wizyt może spowodować, że problem bólu wywołanego kolką stanie się przeszłością, a całą rodzina będzie od tej pory spokojnie przesypiać całe noce.