Quantcast
Channel: Fizjomed Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Kraków
Viewing all 90 articles
Browse latest View live

Osteopatia a leczenie kolek u niemowląt

$
0
0

Chyba każdy rodzi dobrze zna taką sytuację: niemowlak nagle zaczyna płakać i za nic nie chce się uspokoić, jego twarz zaczyna robić się czerwona, podkula także kolana do brzucha i mocno zaciska piąstki. Nie pomaga nakarmienie go, zmiana pieluszki na świeżą, noszenie na rękach i przytulanie, śpiewane kołysanki, ani żadna sprawdzona wcześniej metoda.

Kolka niemowlęca, najczęstszy sprawca takich problemów, charakterystyczna jest u noworodków już około drugiego tygodnia życia i trwać może nawet do osiągnięcia przez dziecko czwartego miesiąca życia. Powoduje ją między innymi niedojrzałość układu nerwowego maluszka, który nie radzi sobie z odprowadzaniem gazów z jelit oraz szereg innych czynników. Jest wiele domowych sposobów łagodzenia kolki, między innymi ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie mleka krowiego, odpowiednia dieta karmiącej mamy (brak pokarmów powodujących wzdęcia, cytrusów, czekolady, czy kofeiny), a także przerwy w karmieniu maluszka, by mogło mu się często odbijać. Wszystkie te sposoby niestety nie są w stanie dać stuprocentowej skuteczności.

Od pewnego czasu coraz bardziej popularne staje się leczenie kolki przez osteopatię, czyli metodę leczenia polegającą na terapii manualnej, dotykaniu i uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele pacjenta, w celu oddziaływania na układ mięśniowy i kostny, by przywrócić naturalną równowagę, homeostazę, której zaburzenia powodują bardzo wiele dolegliwości, do niedawna leczonych wyłącznie tradycyjnymi metodami, czyli przede wszystkim farmaceutykami oraz zabiegami medycznymi, które rzecz jasna nie są dostępne w przypadku kilkutygodniowych dzieci. Metoda ta jest całkowicie bezpieczne i bezbolesna, dostępna dla pacjentów w każdym wieku, nawet dla osób starszych, jak również dla noworodków, co oczywiście jest szczególnie ważne w przypadku omawianego tutaj problemu, czyli ataków kolki. Ponieważ osteopatia jest metodą leczniczą sprawdzoną i praktykowaną w Stanach Zjednoczonych od ponad stu lat, bardzo szybko zadomowiła się nad Wisłą, po jej sprowadzeniu do Polski pod koniec dwudziestego wieku i obecnie z powodzeniem funkcjonują w naszym kraju liczne gabinety osteopatyczne. W wielu miastach, w tym również i w Krakowie można liczyć na pomoc większych zespołów, w skład których wchodzą osteopaci, rehabilitanci oraz lekarze różnych specjalności, którzy w profesjonalny i stuprocentowo zgodny ze sztuką lekarską sposób zajmą się leczeniem kolki niemowlęcej.

W przypadku noworodków i niemowląt cierpiących z tego powodu, uznaje się, że dodatkową, ważna przyczyną wystąpienia tego schorzenia jest również trauma związana z porodem, czyli prawdopodobnie najbardziej gwałtowną zmianą środowiska, do jakiego dochodzi przez całe życie człowieka. Powoduje to w oczywisty sposób powstawanie różnego rodzaju napięć mięśniowych i ograniczeń ruchu kości, które blokują się w nienaturalnym położeniu i mogą objawiać się bólami, w tym również kolką. Osteopatyczna terapia manualna polega na delikatnym oddziaływaniu do ciało małego człowieka w taki sposób, by doprowadzić do zniwelowania negatywnych efektów porodu, jak również skorygowania wszelkich innych nieprawidłowości w obrębie jego ciała. Jest to technika holistyczna, oddziałująca na całość organizmu pacjenta, dlatego by poradzić sobie z problemem bolesnej kolki u małego dziecka niezbędne jest zapewnienie równowagi w układzie mięśniowo-szkieletowego, a także przewodzie pokarmowym, układzie nerwowym, odpornościowy i układzie krążenia. Kolka niemowlęca występuje bowiem wtedy, gdy te właśnie struktury funkcjonują nieprawidłowo. Stosowanie bardzo delikatnego ucisku terapeutycznego, który jest całkowicie bezpieczny nawet dla bardzo małych noworodków, ma na celu między innymi poprawę funkcji w obrębie klatki piersiowej dziecka, jak również brzucha oraz miednicy, jako że dysfunkcje w tych właśnie miejscach niezwykle często są występowania zaparć oraz nadwrażliwości na określony pokarm, to zaś w przypadku małego dziecka może objawiać się właśnie jako kolka niemowlęca. Innymi miejscami, które mogą powodować występowanie kolki i na które można oddziaływać osteopatią, są na przykład przepona, nerw błędny, a także nerw podjęzykowy.

Ponieważ nie ma dwóch identycznych przypadków kolki, a niektóre dzieci oraz niektórzy rodzice radzą sobie z nimi lepiej niż inni, decyzja o wyborze leczenia powinna zawsze być uzależniona od tego, jak oceniają sytuację rodzice, oraz lekarz rodzinny opiekujący się ich maleństwem. Jeśli dziecko z powodu bólu nie przesypia nocy, jeśli trudno jest je ukoić, terapia będzie z całą pewnością korzystna nie tylko dla niego, ale również i dla rodziców, którzy bardzo często także cierpią, mając świadomość, że nie są w stanie zrobić niczego, by ich maluch przestał płakać. Nie warto czekać aż dziecko samo wyrośnie z okresu, w którym występują kolki, ponieważ w najbardziej skrajnych przypadkach może to trwać nawet kilka miesięcy, w trakcie których cierpieć będzie zarówno niemowlak, jak i jego rodzina. W takich sytuacjach zwrócenie się do osteopaty może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Należy mieć świadomość tego, że osteopatyczna terapia manualna może przynieść jedynie korzyści dla zdrowia i zapewnić dziecku cierpiącemu z powodu kolki ulgę. Jest to metoda nie tylko skuteczna, ale również całkowicie bezpieczna. Już kilka wizyt może spowodować, że problem bólu wywołanego kolką stanie się przeszłością, a całą rodzina będzie od tej pory spokojnie przesypiać całe noce.


Osteopatia – zaburzenia czucia

$
0
0

Układ nerwowy jest tym, co pozwala nam doświadczać otaczającego nas świata. Reagujemy na różnego rodzaju bodźce, pochodzące z zewnątrz, a także na to, co dzieje się wewnątrz naszego ciała.

Kiedy te bodźce do nas docierają jedynie częściowo, nie docierają w ogóle, lub pojawiają się bez związku z tym, co ma miejsce wokół nas i w nas samych, mówimy o chorobie zwanej zaburzeniami czucia. Jest to bardzo poważna dolegliwość, przede wszystkim ze względu na to, że kiedy nasze receptory nie doświadczają bodźców we właściwy sposób, nie dają naszemu organizmowi szansy na właściwą reakcję, tym samym narażając nas na różnego rodzaju poważne konsekwencje, ale również dlatego, że potrafi być niezwykle męcząca i tym samym niekorzystnie wpływać na jakość naszego życia, nawet wówczas, gdy nie zagraża zdrowiu bezpośrednio.

Zaburzenia czucia spowodowane są najczęściej chorobami neurologicznymi, charakteryzują się między innymi uczuciem mrowienia, albo drętwienia, które może być zlokalizowane praktycznie na całym naszym ciele, jednak w zdecydowanej większości przypadków odczuwa się je jako mrowienie w kończynach, na przykład w obrębie palców, powierzchni naszych dłoni oraz rąk, a także w ramionach oraz nogach. Takie uczucie mrowienia, albo drętwienia może pojawić się całkowicie niespodziewanie i zazwyczaj pacjenci mówią, że odczuwają je bez żadnego wyraźnego powodu, chociaż niekiedy mogą one być także wywoływane przez dotyk. Zwykle mijają one dość szybko, a potem opisywane są przez pacjentów jako nieprzyjemne, irytujące uczucie, które mimo wszystko bardzo rzadko określane jest mianem bólu. Zwykle wśród dolegliwości, które skutkują zarówno bólem, jak i zaburzeniami czucia, są różnego rodzaju zwyrodnienia zlokalizowane w obrębie kręgosłupa, jak również dyskopatie, czyli schorzenie krążka międzykręgowego, współczesna choroba cywilizacyjna, głównie związana z siedzącym trybem pracy oraz brakiem odpowiedniej ilości ruchu.

W tego typu schorzeniach nieocenioną pomocą może stać się osteopatia, czyli holistyczna metoda pozwalająca na leczenie różnego rodzaju zaburzeń funkcjonalnych organizmu, praktykowana w wielu gabinetach i ośrodkach zdrowia w całej Polsce, w tym oczywiście również i w Krakowie. Holistyczna oznacza, że w trakcie takiej osteopatycznej terapii manualnej leczone są wszystkie systemy naszego organizmu, oddziaływanie jest wielopłaszczyznowe i ma na celu przywrócenie naturalnej równowagi, zniesienie napięć, poprawa drenażu czy też zaopatrzenia nerwowo – naczyniowego, jak również stymulowanie procesów regeneracji i regulacji, które są naturalne dla organizmu ludzkiego. Dokonuje się to poprzez terapię manualną, polegającą na dotykaniu i uciskaniu odpowiednich części ciała, warto zaznaczyć, że efekt uzyskuje się tutaj nie poprzez siłę tego ucisku, a przez przyłożenie go w ściśle określonych miejscach na ciele pacjenta, przez co osteopatia jest terapią całkowicie bezbolesną, nie wiążącą się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami dla pacjenta.

W przypadku zaburzeń czucia, doświadczane przez chorego uciążliwe mrowienia oraz drętwienia są jedynie zewnętrznymi objawami wewnętrznego zaburzenia równowagi, nierzadko w częściach ciała bardzo oddalonych od miejsc, w których uczucia te są odczuwane i tak na przykład zwyrodnienia kręgosłupa mogą powodować nieprzyjemne mrowienie dłoni oraz stóp. Jeszcze do niedawna medycyna radziła sobie z zaburzeniami czucia przede wszystkim przy pomocy farmaceutyków, a także zabiegów inwazyjnych, co było dla pacjenta mniej, lub bardziej, ale zawsze nieprzyjemnym doświadczeniem, powodującym dodatkowy stres, który rzecz jasna również odbijał się negatywnie na stanie zdrowia i jakości życia. Patologiczne zmiany są jednak bardzo często odwracalne, a osteopatyczna terapia manualna nastawia się właśnie na przywrócenie równowagi w tych miejscach naszego ciała, gdzie owa równowaga została naruszona, na przykład przez długotrwałą pracę w niewygodnej i niefizjologicznej pozycji siedzącej, czy przez wysiłek fizyczny oraz sport, uprawiany zarówno amatorsko, jak i wyczynowo.

Przystępując do terapii osteopatycznej zaburzeń czucia, chory powinien mieć za sobą konsultację lekarską, zakończoną brakiem przeciwwskazań do zastosowania osteopatii w jego przypadku. Powinien także mieć świadomość długotrwałości tego rodzaju terapii, która podobnie jak ma to miejsce w przypadku rehabilitacji, polega na powtarzaniu tych samych czynności w obrębie patologicznie zmienionej części ciała, aż do powrotu do stanu naturalnej równowagi.

Zespół zaburzeń czucia, podobnie jak inne problemy natury medycznej, takie jak na przykład nadmierna potliwość, ma podstawę patofizjologiczną, może być zatem skutecznie leczony przy pomocy osteopatycznej terapii manualnej. Co więcej, w wielu przypadkach jej zastosowanie może wyeliminować konieczność zabiegów inwazyjnych i lekoterapii, albo przynajmniej w znacznym stopniu zmniejszyć ich zakres, co w oczywisty sposób wiąże się dla pacjenta ze znacznie większym poziomem komfortu, ponieważ z jednej strony nie jest poddawany stresowi związanemu choćby z procedurami chirurgicznymi, a z drugiej nie naraża się on na szerokie spektrum efektów ubocznych leków, które stosowane są obecnie w leczeniu takich chorób neurologicznych, jak zaburzenia czucia. To wszystko razem powoduje, że osteopatyczna terapia manualna powinna być wybierana w przypadkach wielu różnych schorzeń jako leczenie wspomagające, a tam, gdzie jest to możliwe i zalecane przez lekarza, jako alternatywa dla terapii lekami, czy też dla zabiegów chirurgicznych.

Ligamentous Articular Strain Advanced 7-11 lipca 2016 r.

$
0
0

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w Mastercours: „Ligamentous Articular Strain Advanced”, prowadzonego przez Conrad A. Speece D.O.

Podczas kursu Dr Speece przekaże swoją wiedzę na temat unowocześnionej techniki BLT, popartą 41 letnią praktyką osteopatyczną.

Pełny kurs składa się z dwóch części:

1. Teoretyczna – 3 dni,
2. Kliniczna – 2 dni,

Istniej możliwość wzięcia udziału w jednej lub obu częściach programu.

Conrad A. Speece D.O.

Jest praktykującym amerykańskim osteopatą od 1974 roku, licencjonowanym w medycynie rodzinnej oraz osteopatycznej medycynie manipulacyjnej. Od 1975 roku jest aktywnym członkiem Dallas Osteopathic Study Group, która została założona przez Rollina E. Beckera D.O. i Johna Harakela D.O., będącymi uczniami W. G. Sutherlanda.

Conrad A. Speece jest współautorem książki ” Ligamentous Articular Strain. Osteopathic Manipulative Techniques for the Body”, która jest esencją oryginalnych technik A.T. Stilla i W.G. Sutherlanda poddanych rewizji w kontekście rozwoju nauk medycznych.

Prowadzący jest międzynarodowym instruktorem LAS/BLT. Uczył w Europie, USA, Kanadzie, Japonii i Rosji. Dr Speece jest również wynalazcą, który opatentował Back – Master Lumbar and Thoracic OMT device. W ramach osteopatii powstało wiele odmian i rodzajów podejść do diagnozy i leczenia. Pojęcie LAS (Ligamentous Articular Strain) zostało wprowadzone przez ucznia A.T. Stilla i twórcę osteopatii czaszkowej – W. G. Sutherlanda. Techniki BLT (Balanced Ligamentous Tension) używamy do korekcji LAS.

Szczegóły kursu:

Liczba miejsc: ograniczona

Termin kursu: 7-11 lipca 2016 r.
Część teoretyczna odbędzie się w dniach 7-9 lipca,
Część kliniczna 10-11 lipca

Cena kursu:
Część teoretyczna: 3100zł
Część kliniczna: 1400zł

Łącznie: 4500zł

Miejsce kursu: Kraków

Wpisowe: 500zł

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia: 15 maja 2016 r.
*przyjęcie zgłoszenia odbywa się po zaksięgowaniu wpłaty wpisowego
Zapisów proszę dokonywać za pośrednictwem adresu email:
kursy@fizjomed.com.pl

Decyduje kolejność zgłoszeń 

W treści maila proszę podać imię nazwisko oraz nazwę kursu, w celu sprawniejszej rejestracji prosimy dołączyć potwierdzenie przelewu wpisowego.

W treści maila proszę podać Imię Nazwisko oraz nazwę kursu, w celu sprawniejszej rejestracji prosimy dołączyć potwierdzenie przelewu wpisowego. Przelewów należy dokonywać na konto bankowe:

41 1050 1445 1000 0090 3064 1204
Fizjomed Sp. z o. o.
Królowej Jadwigi 101a
30-209 Kraków

W tytule przelewu prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz nazwy kursu.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt:
e-mail: kursy@fizjomed.com.pl
tel.: 502-514-816

Poszukujemy Fizjoterapeutę/tkę

$
0
0

Poszukujemy doświadczonej, entuzjastycznej osoby do naszego zespołu w charakterze FIZJOTERAPEUTY.

Jeśli masz wyższe wykształcenie, doświadczenie w wykonywaniu zawodu, a praca to twoja pasja wyślij nam swoje CV na kariera@fizjomed.com.pl.

Wymagania:

• umiejętność pracy funkcjonalnej z pacjentami po urazach sportowych, operacjach itp.
• umiejętność pracy funkcjonalnej z dziećmi z wadami postawy
• umiejętność prowadzenia treningu indywidualnego
• punktualność i dyspozycyjność
• wysoka kultura osobista
• znajomość języka angielskiego (przynajmniej w stopniu komunikatywnym)

Rozpatrywane będą tylko zgłoszenia spełniające powyższe wymagania.

CV prosimy wysyłać na adres e-mail: kariera@fizjomed.com.pl

Filip Pięta

Marek Mrowiec

Jesteś w ciąży? Zostałaś Mamą? Atrakcyjna Mama

$
0
0

Pojawienie się na świecie dziecka to piękny moment i jednocześnie duże wyzwanie dla każdego rodzica. Jest to szczególny okres dla kobiety. Jej ciało zmienia się w trakcie ciąży i ulega dalszym przemianom po urodzeniu dzidziusia. Podczas połogu wytwarzają się hormony sprawiające, że ciało mamy jest jak plastelina, można je łatwo formować. Warto wykorzystać to co daje nam natura, żeby w bezpieczny sposób, pod kontrolą specjalistów wrócić do formy po porodzie, zmniejszyć ból oraz poprawić kondycję mięśni dna miednicy (potocznie mięśnie Kegla).

Jak zmienia się organizm kobiety w Ciąży?
To co widzimy na pierwszy rzut oka to powiększający się brzuch, nie zawsze jednak mamy świadomość, że to pociąga także inne zmiany, które przyszła mama może dotkliwie odczuwać. Rosnący brzuch zmusza kobietę do odchylenia pleców w tył, pogłębiają się naturalne krzywizny kręgosłupa, broda wysuwa się do przodu, a pod wpływem rosnących piersi zaokrąglają się barki. Taką postawę można w pewnym stopniu skorygować, a dzięki temu uniknąć dotkliwego bólu w późniejszych miesiącach ciąży.

Wiele ciężarnych już w trakcie trwania ciąży boryka się z nietrzymaniem moczu, a u części kobiet pojawiają się ono w pierwszych tygodniach po urodzeniu dzidziusia. Wynika to ze zmian hormonalnych oraz anatomicznych. Pęcherz moczowy ułożony jest bardzo blisko powiększającej się macicy, dodatkowo rosnący bobas powoduje rozciąganie „hamaka” w postaci mięśni tworzących dno miednicy. Terapia osteopatyczna oraz odpowiednie ćwiczenia z fizjoterapeutą mogą skutecznie pomóc w takim przypadku.
2
Pamiętajmy, że aktywność fizyczna w ciąży pod okiem wykwalifikowanych specjalistów wpływa pozytywnie na ciało przyszłej mamy oraz dobrze przygotowuje ją do porodu. Chcąc uniknąć wspomnianych wyżej niedogodności oraz wrócić do codzienności bez bólu warto zasięgnąć rady fizjoterapeuty i osteopaty. Doświadczony specjalista poprowadzi kobietę odpowiednio przez okres ciąży i połogu.

Dzidziuś jest już na świecie i co teraz?
Fizjoterapeuta udzieli rodzicom wskazówek w jaki sposób wykonywać czynności związane z opieką nad maluszkiem bez szkody dla ich ciała. Dotyczy to przede wszystkim karmienia, przewijania i noszenia dzidziusia. Podpowie mamie jak chronić i wzmacniać nadwyrężone mięśnie dna miednicy, jak postępować z blizną oraz kiedy i jakie ćwiczenia może wykonywać, żeby bezpiecznie i szybko wrócić do pełnej sprawności.

Serdecznie zapraszamy do naszych terapeutów:
Ani Borowieckiej i Bartka Kmity


annab bartosz kmita osteopata

Pediatria

$
0
0

xdtadh6aProwadzący: Julie Fendal
Termin: 29.09-01.10.2017 r.
Więcej informacji wkrótce


Development of Posture and Gait and common Paediatric Orthopaedic conditions

$
0
0

george
Prowadzący:
George Stylian
Termin: 30.06-02.07.2017 r.
Cena: 2900zł
Wpisowe: 500zł do końca lutego
Liczba miejsc ograniczona

Więcej szczegółów wkrótce

Mastercourse Rule of the Artery

$
0
0

unnamed-2Kurs opracowany został z pragnienia zrozumienia słów i praktyki klinicznej Dr Still’a. Prowadzi on nas do odkrycia terminu opisanego przez pioniera osteopatii Dr Andrew Taylor Still’a „The Rule of Artery is Supreme”.

Kurs ma na celu pogłębienie wiedzy na temat serca, naczyń krwionośnych i dynamicznego przepływu krwii. Dodatkowo odkrywa zależności pomiędzy sercem a układem oddechowych oraz autonomicznym układem nerwowym. Badania nad systemem sercowo-naczyniowym prowadzą nas do wniosku, że serce to coś więcej niż pompa.
Ten kurs przedstawia koncepcje serca jako hydrodynamicznego i elektromagnetycznego generatora cech, które są następnie przekazane na krew. Rozważana jest również rola serca w integracji umysłu, ciała i ducha.

„Thus we find the heart to be the mother of all…” Dr Andrew Taylor Still.

Praktyczne sesje tego kursu będą realizowane w małych grupach podczas którego szczególny nacisk dotyczył będzie dobrego odczucia palpacyjnego oraz obserwacji wzajemnych relacji rytmu pierwotnego mechanizmu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego. Proponujemy naszym kursantom dłuższy czas na zajęcia praktyczne, standardowy czas trwania to 3 dni

„W poszukiwaniu umysłu koncentrujemy się za bardzo na mózgu, nie dostrzegając że serce może być informacyjnym i energetycznym kamieniem węgielnym trzech składowych lub trójjednym umysłem, złożonym z serca który energetycznie integruje wspaniale adaptujący mózg z cudownym uzdrowieniem ciała” Paul Pearsall The Heart’s Code

Zapisy na kurs:

Liczba miejsc: ograniczona
Prowadzący: Anthony Norrie D.O., Michael Solano D.O.
Cena kursu: 5500zł
Termin kursu: 25-28.05.2017
Miejsce kursu: Kraków
Wpisowe: 1000zł do końca stycznia 2017 r. (gwarantuje udział w kursie)
Numer rachunku: 41 1050 1445 1000 0090 3064 1204

przyjęcie zgłoszenia odbywa się po zaksięgowaniu wpłaty wpisowego
Zapisów proszę dokonywać za pośrednictwem adresu email: kursy@fizjomed.com.pl
Decyduje kolejność zgłoszeń
W treści maila proszę podać Imię Nazwisko oraz nazwę kursu, w celu sprawniejszej rejestracji prosimy dołączyć potwierdzenie przelewu wpisowego.

 

Program 4 dniowego kursu:

-Wstęp
-Osteopatia jest we krwi część pierwsza (teoria i sesja praktyczna)
-Pochodzenie embriologiczne serca (teoria i sesja praktyczna)
-Rozwój układu krwionośnego (teoria i sesja praktyczna)
-Aorta i jej powiązania (teoria i sesja praktyczna)
-Osteopatia jest we krwi część druga (teoria i sesja praktyczna)
-Serce jako generator, ośrodkowy układ nerwowy jako bateria, autonomiczny układ nerwowy jako łącznik (teoria i sesja praktyczna)
-Śródpiersie (teoria i sesja praktyczna)
-Powięź (teoria i sesja praktyczna)
-Pochewka naczyń szyjnych (teoria i sesja praktyczna)
-Łuk aorty (teoria i sesja praktyczna)
-Serce i płuca i ich wzajemne relacje (teoria i sesja praktyczna)
-Układ limfatyczny (teoria i sesja praktyczna)
-Koło tętnicze Willis’a (teoria i sesja praktyczna)

 

Masz pytania? Jesteśmy do twojej dyspozycji:

Opiekun kursów: Agnieszka Orlik
telefon: 503 618 066
mail: kursy@fizjomed.com.pl

Regulamin do pobrania

Osteopatia – szansa na pozbycie się bólów pleców

Wizyta u osteopaty krok po kroku

Ból głowy – możliwości terapeutyczne osteopatii

Siedzenie – jak odbija się na ciele?

Co w myśli, to i w ciele. Jak emocje odbijają się na zdrowiu?


KRĘGOSŁUP ZA KIEROWNICĄ

Fizjoterapia i osteopatia dla mam – dlaczego warto?

Sport bez kontuzji. Jak nie trafić na listę kontuzjowanych?

ZABURZENIA FUNKCJI NERWÓW CZASZKOWYCH – CO DALEJ?

Zespół jelita drażliwego

Viewing all 90 articles
Browse latest View live